Húsvét előtt támad az adóhatóság, a csomagtartós árusokra szállnak rá

Országszerte ellenőrzik az adóellenőrök a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó termékek árusítóit az üzletekben, piacokon, kitelepüléseken és az online térben; elsősorban a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek szabályszerű üzemeltetését, az alkalmazottak bejelentését, valamint a forgalmazott áruk eredetét vizsgálják – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Az adóhivatal felhívta a figyelmet, hogy a húsvéti ünnep környékén mindig megjelennek a “csomagtartós árusok” is. Érdemes hivatalos kereskedőtől vagy termelőtől vásárolni, mert ez garancia arra, hogy a termékeket az előírásoknak megfelelő minőségben és körülmények közt állították elő, illetve szállították.

Az a vállalkozás, amelyik elmulasztja a nyugtaadást vagy az alkalmazotti bejelentést, akár kétmillió forintos mulasztási bírsággal is számolhat. Igazolatlan eredetű áru esetén a bírság összege elérheti az 1 millió forintot. A három legsúlyosabb adóügyi jogsértés – a nyugtaadás és az alkalmazotti bejelentés elmulasztása, valamint az igazolatlan eredetű áru – valamelyikének elkövetése esetén a NAV akár 12 nyitvatartási napra is lezárhatja az üzletet. Ismételt jogsértés esetén a hivatalnak nincs mérlegelési lehetősége, a boltbezárás kötelező szankcióvá válik.

Speciális szabályok vonatkoznak a kedvezményes adózási módot választókra, ezért a katásoknak és a kivásoknak egyáltalán nem éri meg kockáztatni.

A hatóság hozzátette, hogy érdemes követni a NAV Adótraffipax-rovatát, ahol előre jelzi a hivatal, hol és milyen típusú ellenőrzések várhatók a közeljövőben.

Húsvétkor különös fontos ügyelni a felelős állattartásra

Az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos arra hívta fel a figyelmet, hogy “a húsvéti időszakban számos család gondolja úgy, élő nyúllal lepi meg a gyermekeket. Ám azt már nem mérlegeik, hogy állatot tartani hosszú távú elköteleződést jelent”. Ovádi Péter ezért azt kéri, hogy felelős döntést hozzunk, ha élő állatot akarunk ajándékozni. Egy nyúl akár 10 évig is élhet, ezért nem utolsó szempont az sem, hogy tudják-e vállalni az állatorvosi költségeket, a tartásához szükséges eszközök beszerzését, a takarmányozást és táplálást” – hangsúlyozta az államtitkár.

Idézte Koska Hedvig állatorvost is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a húsvéti összejövetelek, ünnepi lakomák során kiemelten fontos tekintettel lenni a háziállatok egészségére, ugyanis a túlzott só- és fűszerbevitel, a magas zsírtartalmú ételek, valamint a különféle, esetenként mérgező összetevők – például csokoládé, xilit, hagymafélék – már rövid időn belül is súlyos tüneteket – hányást, hasmenést, levertséget, sőt akár idegrendszeri panaszokat – okozhatnak.

Photo by RDNE Stock project.