Harc az invazív teknősfajok ellen Veresegyházon

Veresegyház természeti kincsei között kiemelkedő helyet foglal el a Malom-tó, mely otthont ad az őshonos, védett mocsári teknősnek (Emys orbicularis). Ez a Kárpát-medencében egyedülálló faj komoly természeti értékkel bír, védelme pedig kulcsfontosságú a helyi ökoszisztéma egyensúlyának megőrzésében.

Sajnos az utóbbi időben egyre nagyobb kihívást jelent a tó élővilága számára az idegenhonos teknősfajok terjedése. Főként a vörös- és sárgafülű ékszerteknősök, melyek eredetileg Észak-Amerikából származnak, jelentenek komoly fenyegetést. Ezek a fajok nemcsak a táplálékért és az élőhelyért versenyeznek a mocsári teknősökkel, hanem új parazitákat és fertőzéseket is hordozhatnak, amelyek veszélyeztethetik a hazai hüllők populációit. Gyakran gondatlan állattartók által a természetbe kihelyezett egyedekről van szó, akik nincsenek tisztában tetteik súlyos következményeivel.

A Tavirozsa Egyesület kezdeményezése

A probléma kezelésére a Tavirozsa Egyesület idén, 2025-ben elindította a „Malom-tavi rehabilitáció” című projektjét. Ennek a kezdeményezésnek a fő célja, hogy a tó vizéből eltávolítsák az invazív ékszerteknősöket, ezáltal biztosítva az őshonos mocsári teknősök számára a zavartalan életet és fejlődést.

A kifogott idegenhonos példányok nem kerülnek vissza a természetbe, hanem a Fővárosi Állat- és Növénykertbe szállítják őket, ahol szakszerű gondozásban részesülnek.

A projekt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel szoros együttműködésben zajlik, és az eddigi tapasztalatok szerint az élve-fogó napozócsapdák rendkívül hatékonynak bizonyultak.

A lakosság szerepe a védelemben

A Tavirozsa Egyesület felhívja a figyelmet arra, hogy a lakosság is jelentősen hozzájárulhat a program sikeréhez. Amennyiben bárki a tó környezetében, a kihelyezett csapdákban napozó mocsári teknőst észlel, azt haladéktalanul jelezze az Egyesületnek a tavirozsa1996@gmail.com e-mail címen. Fontos, hogy az őshonos mocsári teknősöket semmilyen körülmények között ne engedjék vissza a tóba vagy más természetes vízbe, ha már ki lettek emelve, hanem a szakemberekre bízzák a sorsukat.

A környezetbarát és felelős gondolkodás jegyében különösen hangsúlyos, hogy a korábban házi kedvencként tartott idegenhonos teknősöket soha ne engedjük szabadon a természetben. Amennyiben valaki gazdátlan, idegenhonos teknőssel találkozik, azt előzetes egyeztetés után szintén át lehet adni a Fővárosi Állat- és Növénykertnek, ahol gondoskodnak róluk.

Fotó: Gennady Zakharin on Unsplash