“A Veres1 Színház és Veresegyház városának vezetői között kialakult konfliktus miatt a Veres1 Színház felbontotta a várossal kötött támogatási szerződését. Ennek eredményeképpen az idei évad után nincs rá garancia, hogy marad-e a színház a városban. Szolidaritásunkról és támogatásunkról szeretnénk biztosítani a Veres1 Színházat ezzel a petícióval. Kérjük a Polgármester Urat, hogy szervezzen közmeghallgatást a Színház vezetőjének jelenlétében és tisztázzák a jelenlegi helyzetet”. Ezt a petíciót hozták látra a múlt héten, és amelyet Cserháti Ferenc polgármester is aláírt.
Arról már lassan két hete hallani a városban, hogy a színház vezetése és az önkormányzat viszonya megromlott. A felek a hétvégén kezdtek komolyan üzengetni egymásnak a közösségi médiában.
Bölcskei Molnár Antal, a polgármestert támogató többség képviselője azt írta, hogy “az önkormányzat NEM VONTA MEG a támogatást a Veres1 Színháztól, és nem is állt szándékában. Félreértésnek érzem, hogy a közpénzekkel való nyilvános elszámolást bárki inzultusnak élje meg. (A közösségi médiában a nagybetű az ordibálás jele, erre többen figyelmeztették a helyi politikust).
Marik György képviselő pedig arról értekezett másoknak válaszolva, hogy “a színház szerződését az önkormányzatnak nem állt szándékában felmondani, ehhez Venyige úr ragaszkodott és polgármester úr válaszára, hogy nem írja alá a szerződés felmondását, azt válaszolta akkor megy a bíróságra és felmondja ott”.
A vita fontos része, hogy Venyige Sándor, a Veres 1 Színház létrehozója 7 pontos választ fogalmazott meg. Hosszan sorolja, hogy mi mindent adtak a városnak, és mit kaptak. Az egyik pontban arról ír, hogy “inzultusként értékeljük, amikor azt terjesztik a Facebookon, hogy tíz éve 30 millió forint támogatást kapunk évente a várostól. Ez ugyanis hazugság. Egyetlen, a tavalyi választási évben volt ekkora összegű városi szubvenciónk. Itt szeretném megjegyezni, hogy a várossal 2022-ben 5 évre kötött közszolgáltatási szerződésünket sajnos partnerünknek a korábbi évek egyikében sem sikerült teljesítenie”.
A nyílt vitában a hozzászólók inkább a színház mellett állnak ki, de volt, aki úgy fogalmazott, hogy “kell a színház, de Venyige Sándor és felesége nélkül”. Mások arra figyelmeztettek, hogy ez aligha valósul meg, hiszen ők hozták létre.
A polgármester újabb ötlete, ha nem lesz szerződés, márpedig most már az önkormányzat is ezt javasolja a képviselőknek, akkor a színházra szánt támogatási összeget a bérlettulajdonosoknak adják oda.
Mindenki, aki bérletet vált 10 ezer forint támogatást kapna.
Ez a pénz tehát az embereknek járna, nem a színháznak. Az előterjesztésből egyébként az is kiderül, hogy a színház nettó árbevétele jóval 700 millió forint felett van, míg a támogatás 30 milliós volna.
A meccs még nincs lefutva (bár eldőlni látszik), a javaslatról az április 23-ai rendkívüli ülésen dönthetnek.
Mivel a kérdésben a véleményeket közvetítjük, és az egyik fél oldalán sem állunk, azért egy semleges fotóval illusztráljuk cikkünket.