A rendőrség tájékoztatása szerint a bűnszervezet tagjai kifinomult adathalász technikákat alkalmaztak. Hamis banki értesítések és e-mailek segítségével, valamint távoli hozzáférést biztosító programok, például az AnyDesk letöltésére rábeszélve szerezték meg a sértettek netbankjának belépési adatait.
Gyakran internetes hirdetési oldalakon, online piactereken keresztül léptek kapcsolatba az áldozatokkal, álérdeklődőként kicsalva személyes és banki adataikat.
A megszerzett hozzáférésekkel jogosulatlan banki tranzakciókat végeztek, majd a kicsalt összegeket bonyolult pénzmosási rendszeren keresztül tüntették el.
A nyomozók eddigi több mint 30 károsultat azonosítottak, a kár pedig meghaladja a 330 millió forintot. Előfordult olyan eset is, hogy a sértett bankszámlájáról 70 millió forintot utaltak el különböző célszámlákra.
A Pest vármegyei zsaruk eddig 23 olyan személyt hallgattak ki gyanúsítottként, akiknek a nevére nyitott bankszámlákat használták a tranzakciók lebonyolításához.
A bűnszervezet központi figurája egy 24 éves ukrán férfi.
Ő Montenegróból irányította az alá beszervezett csoportokat, koordinálta a Magyarországon elkövetett csalásokat és a bűncselekményekből származó pénzek elosztását. Több strómant szervezett be, hogy bankszámlákon keresztül mozgassák a kicsalt összegeket.
A férfit – nemzetközi együttműködés keretében – Ausztriában fogták el.
A rendőrség rajta kívül még megemlíti a 26 éves D. Viktort, aki Magyarországon számos pénzügyi tranzakcióban működött közre. D. Viktor koordinálta a sértettektől kicsalt pénzek elosztását és azok továbbítását a bűntársainak.
A “cselekmények” nemcsak a sértetteknek okozott kárt, hanem komoly nemzetközi pénzügyi bűncselekményekhez is vezetett, mivel a megszerzett összegeket gyakran különböző kriptovaluták formájában próbálták eltüntetni.